- Програмовий зміст:
- Мета: закріпити методи передачі пропорцій через побудову геометричного орнаменту. Передача обсягу тоном і кольором. Розвиток дрібної моторики рук, кольоросприйняття, просторового мислення. Бесіда про красу вишиваних українських виробів
- Матеріал: картинки із зображенням вишитих українських орнаментів; папір для малювання, простий олівець, гумка, гуаш, пензлик №3 та №1, баночка для води, палітра.
- Методи навчання:
- Наочний: розглядання ілюстрацій: педагог звертає увагу на особливості побудови орнаментів.
- Словесний: педагог радить які кольори змішувати для отримання потрібного і більш достовірно передати забарвлення.
Хід заняття[]
Вихователь.
- Заспіваю вам не пісню
- Про стару старовину
- Розкажу я вам не казку,
- А бувальщину одну.
- Розкажу вам про минуле,
- Що вже мохом поросло,
- Що нащадками забуте,
- За водою попливло.
Діти, сьогодні ми помандруємо у далеке минуле нашого краю, дізнаємось багато цікавого про те, як жили наші прадідусі і прабабусі. Україна славиться різними майстрами – Справжніми умільцями будь-якої справи:
- Килими барвисті на верстаті ткати,
- На гончарнім крузі з глини чаклувати,
- Сорочки та скатертини гарно вишивати,
- Кошики та стільчики із лози сплітати,
- Вироби із дерева вправно вирізати,
- Диво із заліза в кузні виробляти.
З давніх-давен українська земля славилася народними майстрами. В Україні вміли і ткати, і вишивати, і різати по дереву, лити з металу різні вироби, виготовляти керамічний посуд, розписувати печі, малювати картини. Іграшки також робили власноруч. Спочатку матері майстрували для своїх діток забавки з ниток, ганчір’я, глини, тіста та сиру. Прикрашали ці речі розписом, вишивкою.
Традиційна скатертина в українській родині, як і постіль (простирадла, наволочки подушок...) вишивалися майстринями і були дуже гарні. Сьогодня ми спробуємо розмалювати красиву скатертину.
Які кольори застосовувалися в українському вишиваному орнаменті? Правильно, червоний, чорний, зелений, оранжевий, відтінки синього і фіолетового.
Розглядаючи ескізи готових вишитих скатертин що кидається у вічі? Вірно, всі орнаменти вишиті так, щоб зображення було б симетричним відносно середніх осей нашого полотняного прямокутника. Отже, розбиваємо прямокутник на половинки по довжині і ширині. Відмічаємо рівненько поля, вздовж яких малюватимемо орнамент. Далі кожен собі уявіть, який орнамент (фігурки, квіти, листя, жолуді, виноград, калину...) ми хочемо намалювати
Але перед тим, як розпочати роботу з фарбами, проведем коротеньку фізхвилинку, щоб розім'яти наші ручки-ніжки, так?
Фізхвилинка[]
- Ми пішли гуртом на луки,
- Підняли до сонця руки.
- Потягнулися, присіли,
- Підвелись, потупотіли.
- Так травичка проростає,
- Так пташина прилітає,
- Так струмочок пробігає,
- А так квітка розквітає.
- Як зайчики, стрибаємо,
- Весну зустрічаємо.
Практична робота[]
Нагадую, беремо багато водички, і зовсім трошки фарби. Пробуємо фарбу на окремому листочку-палітрі, щоб кольори у нас виходили ніжні, чисті і прозорі.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА[]
Діти викладають готові роботи на виставку і по черзі миють руки.
Вихователь хвалить дітей і підсумовує, чому ми сьогодні навчилися.