- Програмовий зміст:
- Завдання:
- Освітнє:
- - Розширити знання дітей про їжаків (зовнішній вигляд, спосіб життя, звички);
- - вчити малювати їжачків
- - вчити прикладати пензлик всім ворсом на папері;
- - закріпити знання про рослини
- Розвиваюче:
- - формувати у дітей пізнавальний інтерес до природи;
- - розвивати спостережливість, розумову діяльність;
- - спонукати дітей експериментувати;
- - розвивати творчі здібності та комунікативні навички дітей;
- Виховне;
- - виховувати позитивне ставлення дітей до співпраці з дорослим, з дітьми, власної діяльності, її результату.
- - сприяти створенню у дітей радісного емоційного настрою.
- Словникова робота: їжак, їжачок, голочки, шарудить, губка, експеримент.
- Методи навчання: дослідницький, словесний, наочний, ігровий.
- Прийоми: показ, читання віршів, потішок; ігрові образотворчі рухи однорідного характеру з проговарюванням: «зверху-вниз».
- Дидактичне забезпечення заняття:
- - роздатковий матеріал: Ілюстрації із зображенням їжака, іграшковий їжачок, комплект для експериментування з кількістю дітей: піднос, губка, дві кольорових склянки з різною кількістю води, глибока тарілка, серветки для рук;
- - комплект для малювання за кількістю дітей: пензлики, фарби, олівці, гумки, підставка для пензлика, баночка для миття пензлики, альбомний аркуш.
- - демонстраційний матеріал:
- - комплект картинок «Ознаки осені», Аудіозапис: спів птахів.
- мольберт, картини з осінніми пейзажами
Попередня робота:[]
Дидактичні ігри («Хто де живе?», «Доріжки довгі і короткі», «Різнокольорові стрічки»). Індивідуальна робота: Розглядання ілюстрацій із зображенням їжака, розучування музичної гри «Хто під стільчиком сидить?».
Хід заняття[]
Вихователь: Діти, зараз за вікном світить яскраве сонечко. На вулиці весна. Ми з вами здійснимо подорож у ліс. Для цього я запрошую вас в автобус. Хлопці, проходите в автобус. На сидіннях з червоними кружечками сідають дівчата, а на стільчики з синіми кружечками сідають хлопчики. Шофером буде Микита.
- Микита, сідай в кабіну автобуса і вези нас у ліс. Поїхали.
Діти, ми з вами приїхали в ліс. А що росте у лісі?
- Дерева. - А які дерева? - Високі і низькі. - А що ще росте у лісі? - Травичка, квіти, гриби.
- Малята, а що у дерев на гілочках росте? - Листочки. - Які листочки кольором. – Зелені (жовті, оранжеві, червоні, помаранчеві…..).
- А травичка яка кольором?
- Теж зелена (жовта, оранжева, червона)
- Хто ще в лісі живе? - Пташки.
- Правильно. У лісі живуть пташки, будують на дерева собі гніздечка, перелітають з гілки на гілку і співають свої чудові пісеньки Давайте їх послухаємо (ставиться запис «Спів птахів»).
Вихователь: Діти, зараз я загадаю вам загадку:
- Сердитий недоторка
- Живе в лісовій глушині.
- Голок дуже багато,
- А нитки не однієї. (Їжак.)
А ось і він і прокинувся і сидить під деревом (Вихователь бере іграшку - їжака і показує).
- - Ви впізнали його, малята ?
- - Так, це їжачок.
Вихователь:
- Ходить їжачок без доріжок,
- Не біжить ні від кого
- З голови до ніг
- Весь в голках їжачок
- Як же взяти його?
Хлоп'ята, їжачок лісовий житель. Весь у голках, він дуже гострі. При небезпеці їжак згортається клубком, і ніхто з хижаків його не зможе образити. Живиться їжак жучками, черв'ячками, любить поласувати фруктами. Даша які у їжачка колючки?
- - Гострі.
Вихователь: Зараз ми з вами пограємо. Я розкладу короткі і довгі полоски між деревами. По цих доріжках їжачок буде ходити до вас у гості. Якщо він пішов за довжиною, то ми його почастуємо яблуком. Якщо ж пішов короткою, то грибочком.
Гра з їжачком:[]
Вихователь: За якою доріжки прийшов до тебе їжачок, Сонечко?
- - По довгій.
- - Що йому треба сказати?
- - Доброго дня. (Пригощає їжачка.)
- - А за якою доріжки прийшов їжачок до Маші?
- - По короткій
- - Він привітався? Що треба сказати у відповідь?
- - Здрастуй їжачок.
- - Машенька пригости їжачка. Чим ми його пригощаємо?
- - Грибочком.
Вихователь: Молодці. Подивіться, як задоволений їжачок.
Вихователь: Діти в лісі їжачку одному нудно. Він прийшов до нас в гості, щоб ми зробили йому багато друзів-їжачків. Але спочатку ми з вами зробимо зарядку. Красиво встаємо.
Фізкультхвилинка:[]
- Їжак тупав по стежинці І грибочки ніс на спинці (ходьба на місці)
- Їжачок тупав не поспішаючи, Тихо шарудячи листям
( долоньками шарудим)
- А назустріч скаче зайко,
- Довговухий пострибайко.
- В городі чийомусь швидко
- Роздобув собі морквинку
(стрибки на місці).
Вихователь: А тепер, дітки, пройдемо і сядемо за столи, у кожного є картинки з обрисами їжачка.
Практична робота[]
Всі дивляться на мене, спробуємо його намалювати
Тільце їжачка – великий трошки видовжений овал. Мордрочка гостренька. На ній – носик, ротик. Ще їжачок має чотири лапки.
- - Що у їжаків є?
- - Оченята.- Які? - Чорні. (Малюємо очка)
- - Що на кінчику? Неначе горошинка - це буде ніс.
Що їжачки запасають собі на зиму з їди? (Яблучка, грушки, грибочки). А ми малювали грибочки і яблучка? Так… Давайте намалюємо їх на спинці у їжачка
Які кольори у яблучка і шапочок грибів? (Жовтий, зелений, коричневий, червоний…)
Яка травичка? (Зелена, жовта, помаранчева, коричнева восени)
- -А пам’ятаєте, як ми навчилися водичкою розмивати і змішувати кольори? Давайте спробуємо це зробити з тим, що на спинці їжачка, а потім намалюємо під ним травичку…
- - А шубка у їжачки, яка? – З голочками. Скільки їх? Багато-багато.
В процесі роботи педагог допомагає дітям. Дітки селевими ручками чи тонкими фломастерами малюють голочки на шубці їжачка, травичку, листочки навкруги їжакових лапок.
Підсумок[]
Діти закінчили малювання. Роботи зносяться на один стіл, по черзі. Організуємо виставку готових робіт. Вихователь: Діти, подивіться який їжачок задоволений. Дуже багато ми намалювали йому друзів. Молодці, малята. Всі сьогодні добре попрацювали. Наше заняття підійшло до кінця. Діти миють руки, прибирають столи, по черзі роздивляються: хто що намалював.